II Zlot Wozów Strażackich w Swołowie

Mamy przyjemność zaprosić wszystkich wielbicieli zabytkowych jak i nowoczesnych wozów gaśniczych do uczestnictwa w II Zlocie Wozów Strażackich. Zlot odbędzie się 3 maja 2024r. na terenie całego Swołowa.

Celem wydarzenia jest promocja zarówno Państwowej jak i Ochotniczej Straży Pożarnej. Z tej okazji do Swołowa zawita kilkadziesiąt wozów gaśniczych. Obecne będą stare jak i nowe pojazdy z terenu całego Pomorza, co stanowić będzie nie lada gratkę dla miłośników motoryzacji. W trakcie Zlotu Wozów Strażackich znajdować się będą m.in.: liczne atrakcje dla dzieci, strefa gastronomiczna, stoiska edukacyjne, stoiska promocyjne, pokazy ratownicze wyszkolonych fachowców, mini zawody strażackie i wiele innych.

Szczegółowy program:

9:45  uroczysta Msza Święta w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Swołowie
10:30 przemarsz strażaków do Zagrody Inicjatyw Twórczych (Zagroda nr 5)
10:00 – 14:00 mobilny symulator zagrożeń pożarowych (remiza strażacka, Zagroda nr 5 – liczba miejsc ograniczona, pokazy dedykowane dla dzieci),
11:00 – 14:00 pokazy Specjalistycznej Grupy Ratownictwa-Nurkowego „Ustka” oraz OSP Gardna Wielka (teren przy stawie)
11:00 – 14:00 pokazy alpinistyczne wykwalifikowanej grupy (parking, od strony Bierkowa), zabawy dla dzieci
11:00 – 15:30 scena (Zagroda nr 5) występy artystyczne m.in. orkiestr dętych
13:00 – pokaz rozcinania auta na terenie zielonym przy starej remizie (koło kościoła)

13:00 – wręczenie nagród w konkursie plastycznym „Strażacki wóz przyszłości” (scena, Zagroda nr 5)

14:30 podziękowanie dla uczestników Zlotu (scena, Zagroda nr 5)
15:30 prezentacja pojazdów pożarniczych w szyku (owalnica Swołowa)
16:00 zakończenie imprezy

Atrakcje ogólnodostępne podczas Zlotu

10:00 – 15:30 zwiedzanie wozów strażackich (parking od strony Bierkowa, plac przy kościele, Zagroda nr 5, Zagroda nr 8, Zagroda nr 15, teren przy stawie)
10:00 – 16:00 strefa dla dzieci w Zagrodzie Swołowo nr 5 (wyjątkowe dmuchańce strażackie, tarcze i hydronetki, strefa gastronomiczna, suwnica do symulacji uderzenia autem w pasach, namiot z pierwszą pomocą w technologii VR, certyfikowany tor przeszkód CTIF, strefa wystawiennicza).
10:00-16:00 Zagroda Albrechta nr 8 (strefa gastronomiczna, plac zabaw)

Wydarzenie zostało objęte:
  • Patronatem Honorowym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
  • Patronatem Honorowym Wojewody Pomorskiej Beaty Rutkiewicz
  • Patronatem Starosty Słupskiego Pawła Lisowskiego
  • Patronatem Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej
Partnerem wydarzenia jest: Kaszubska Galeria Strażacka oraz Fundacja Strażacy Wielkopolska.
Organizatorami wydarzenia są: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Redzikowo, Zagroda Inicjatyw Twórczych w Swołowie, Gmina Redzikowo.
Wydarzenie zostało objęte patronatami medialnymi: TVP 3 Gdańsk, Głos Pomorza, Radio Koszalin
 

Uczestnictwo wozów

Zachęcamy wszystkich posiadaczy wozów gaśniczych do zgłoszenia się do udziału w Zlocie Wozów Strażackich! Zgłoszenia przyjmiemy tylko i wyłącznie za pośrednictwem poniższego formularza zgłoszeniowego. Obowiązuje uiszczenie wpisowego w kwocie 50zł na wskazane przez Organizatora, dane bankowe.

Zgłoszenia można składać do dnia 19 kwietnia.

>>>Formularz zgłoszeniowy jest dostępny TUTAJ.<<<

Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Redzikowo, od lat wspiera wszelkie fundacje charytatywne, dlatego też i tym razem postanowiliśmy zrobić coś dobrego. Formą bezpośredniej pomocy będzie zebranie funduszy z wpłat wpisowych, dokonanych przez wszystkich wystawców wozów. Zebrana suma zostanie w całości, przez Nas, przekazana na cele statutowe Fundacji Przystań.

Fundacja Przystań powstała z troski o losy dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną i wieloraką. Pomoc i wsparcie niniejszej grupie jest głównym celem Fundacji. Podmiot ten od 2017 roku prężnie działają aby pomagać i szerzyć edukację w imieniu wszystkich swoich podopiecznych i nie tylko. Zachęcamy do zapoznania się z działalnością, która jest szeroko opisana na stronie: http://www.fundacjaprzystan.com.pl/.

Zgłoszenia wystawców stoisk

Zapraszamy do zgłaszania stoisk sprzedażowych podczas II Zlotu Wozów Strażackich. Zgłoszenia przyjmujemy tylko i wyłącznie za pośrednictwem poniżej karty karty zgłoszeniowej. Obowiązuje uiszczenie opłaty za wystawienie swojego stoiska.

Zgłoszenia można składać do dnia 19 kwietnia.

>>Karta zgłoszeniowa jest dostępny TUTAJ.<<<

Prosimy o wysłanie wypełnionej karty mailowo na adres: swolowo@kulturaredzikowo.pl

Regulamin wydarzenia
Podczas wydarzenia II Zlot Wozów Strażackich obowiązuje regulamin, z którym można zapoznać się TUTAJ.
 
Historia wydarzenia

Zagroda Inicjatyw Twórczych to XIX wieczny kompleks budynków znajdujący się w Swołowie, będący oddziałem Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Redzikowo. W skład naszej zabytkowej zagrody wchodzi budynek bramny, w którym znajduje się Ochotnicza Straż Pożarna.

Mając tak wyjątkowe miejsce w opiece postanowiliśmy, w 2023 roku, zorganizować I Zlot Wozów Strażackich. Do współpracy przy tym wydarzeniu zaprosiliśmy oddziały OSP, jednostki muzealne, strażaków ochotników oraz osoby posiadające w swoim prywatnych zbiorach zabytkowe wozy gaśnicze. Wydarzenie zakończyło się sukcesem skutecznie promując etos strażaka oraz historię rozwoju pożarnictwa w regionie.

100x701.jpeg

Przewiń do góry