Szanowni Mieszkańcy Gminy Redzikowo,

w związku z podjętą w dniu 27 marca br. Uchwałą Rady Miejskiej w Słupsku dotyczącą wystąpienia do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z wnioskiem o zmianę granic administracyjnych Miasta, polegającą na włączeniu w granice Słupska:

1) obrębu ewidencyjnego Siemianice

2) obrębu ewidencyjnego Strzelino

3) części obrębu ewidencyjnego Bierkowo

4) części obrębu ewidencyjnego Włynkówko

pragnę po raz kolejny, w imieniu swoim oraz Rady Gminy Redzikowo wyrazić stanowczy sprzeciw wobec podjętej przez Radę Miejską inicjatywy. Taka decyzja po raz kolejny prowadzić będzie do podziałów, napięć i wzajemnych antagonizmów wśród mieszkańców całego regionu słupskiego. Po raz kolejny podkreślę, iż o takich fundamentalnych zmianach powinni decydować Mieszkańcy.

Mieszkańcy Gminy Redzikowo, wyrazili swój stanowczy sprzeciw w konsultacjach, w których frekwencja wyniosła ponad 67%. Ponad 12 tys. powiedziało stanowcze NIE dla kolejnego rozbioru naszej gminy.

Warto zauważyć, że w tych samych konsultacjach w Słupsku frekwencja wyniosła 4%. Około 3 tysięcy mieszkańców Miasta (na ponad 80 tysięcy mieszkańców), wyraziło swoje zainteresowanie tą sprawą. Czy tak nikłe zainteresowanie mieszkańców sprawą zmiany granic, daje Radzie Miejskiej i pani Prezydent mandat do wystąpienia z wnioskiem o zmianę granic Słupska do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji?

Szanowni Mieszkańcy,

chciałabym przypomnieć, że w marcu br. Rada Gminy Redzikowo, podjęła Uchwałę o wystąpieniu z wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zmianę granic Gminy Redzikowo.

Złożony wniosek dotyczy zwrotu terenu inwestycyjnego Płaszewko oraz obszarów zabytkowych cmentarzy - w Bierkowie i Płaszewku.

To tereny, które mają dla Gminy i jej mieszkańców ogromne znaczenie gospodarcze i społeczne, a od stycznia 2023 roku weszły w granice administracyjne Miasta.

Obszar objęty tą inicjatywą (ok. 304 ha) jest znacznie mniejszy niż ten, o który została pomniejszona Gmina (ok. 955 ha). Wielokrotnie podkreślaliśmy, że teren inwestycyjny Płaszewko został przyznany naszemu samorządowi w ramach rekompensaty za tarczę antyrakietową w Redzikowie. Uzbrojony i skomercjalizowany w dużej mierze, dzięki podatkom mieszkańców Gminy oraz środkom zewnętrznym.

Decyzja o złożeniu tego wniosku poparta była również konsultacjami. W Gminie Redzikowo, frekwencja wyniosła niemal 50%, natomiast w Słupsku – zaledwie 2,1 %.

Tylko złożenie wniosku o zmianę granic Gminy daje możliwość i nadzieję, na powrót terenu inwestycyjnego Płaszewko oraz obszaru zabytkowych cmentarzy w Bierkowie i Płaszewku w granice naszego samorządu.

Szanowni Mieszkańcy,

przed nami czas Świąt Wielkanocnych, które chcemy spędzić w spokojnej, rodzinnej atmosferze i tego Państwu z całego serca życzę.

Po tym okresie, chciałabym wspólnie z Państwem zdecydować o dalszych protestacyjnych działaniach. Mam nadzieję, że tak jak to było w 2022 roku, razem obronimy nasze sołectwa.

Z wyrazami szacunku

Barbara Dykier

Wójt Gminy Redzikowo

PDFStanowisko wobec Uchwały RM. Zmiana granic Miasta Słupska.pdf (160,97KB)
 


Data publikacji:
 29-03-2024 10:56

Przewiń do góry