Otrzymaliśmy opinię Wojewody dotyczącą zmiany granic administracyjnych Miasta Słupska oraz opinię do wniosku dotyczącego zmianę granic administracyjnych Gminy Redzikowo. Oba wnioski zostały zaopiniowane negatywnie.
 
Dla Gminy Redzikowo i jej mieszkańców opinia dotycząca zmiany granic administracyjnych Słupska, kosztem gminnych sołectw – jest bardzo istotna. Wniosek Słupska, który zmierzał do włączenia w granice Miasta obrębu ewidencyjnego Siemianice, Strzelino, części obrębu Bierkowo oraz Włynkówko został zaopiniowany NEGATYWNIE.
 
W podsumowaniu opinii podkreślono, iż „argumentacja Miasta Słupska nie uzasadnia w sposób wystarczający konieczności dokonania zmiany jego granic. Mając na względzie zmianę granic, która nastąpiła z dniem 1 stycznia 2023r. włączenie kolejnych terenów Gminy Redzikowo do obszaru Miasta Słupska byłoby co najmniej przedwczesne, tym bardziej że od 2022r. nie zmieniły się okoliczności faktyczne i prawne, które przemawiałyby za koniecznością zmiany, którą Rada Ministrów uznała wówczas za nieuzasadnioną”.
 
Argumenty, przemawiające za wydaniem opinii negatywnej zostały wzięte pod uwagę to:
 
  • nie wykazano w jaki sposób zostaną wykorzystane tereny przejęte w 2023 r. i dlaczego już teraz konieczne jest dalsze poszerzanie granic.
  • nie wykazano w sposób dostateczny istnienie więzi społecznych, gospodarczych i kulturowych, które uzasadniałyby wprowadzenie wnioskowanej zmiany.
  • skutki finansowe dla Gminy Redzikowo były znaczne. Mogłyby doprowadzić do trudności w wykonywaniu zadań publicznych przez gminę. Dla Miasta Słupska, zmiana granic oznaczałaby wzrost wpływu z podatków o ok. 7%, natomiast dla Gminy Redzikowo spadek o ok. 28%.
  • sam fakt, że tereny objęte wnioskiem są zamieszkane nie uzasadnia odebrania tych terenów gminie sąsiedniej, aby polepszyć sytuację demograficzną samego Miasta.
  • podkreślono również, dużą rolę i wagę konsultacji. Porównano znikomą frekwencję w mieście – zaledwie 4%, do frekwencji jaka osiągnięta została w Gminie Redzikowo – aż 67%.
Głos i determinacja mieszkańców naszej gminy, został zauważony i wzięty pod uwagę.
**********************************************************
Wniosek Gminy Redzikowo o zmianę granic Gminy Redzikowo został również oceniony negatywnie. Wniosek zakładał zmianę granic gminy poprzez włączenie części terenów, które zostały przyłączone do Miasta na początku roku 2023. Są to: teren inwestycyjny Płaszewko wraz z cmentarzem historycznym mieszkańców Kusowa oraz teren cmentarza historycznego w Bierkowie.
 
W uzasadnieniu wskazano:
 
 „argumentacja przedstawiona przez Radę Gminy Redzikowo jest zrozumiała z punktu widzenia interesu Gminy, której obszar zmniejszył się, jednakże nie jest, wystarczająca do odebrania Miastu Słupsk terenów dopiero co pozyskanych”. W tak krótkim czasie trudno jest ocenić skutki dokonanej z początkiem 2023 r. zmiany granic administracyjnych dla obu samorządów.
 
Warte uwagi, jest stwierdzenie: "niestabilność granic gmin nie jest korzystna ani dla planowanych na danym terenie działań inwestycyjnych ani też dla mieszkańców jednostek, których zmiany dotyczą”.

Data publikacji:
 08-05-2024 11:52


Data modyfikacji:
 08-05-2024 11:59
Przewiń do góry