wfosigw.jpeg

www.wfos.gdansk.pl

ZADANIA REALIZOWANE PRZEZ GMINĘ REDZIKOWO Z DOFINANSOWANIEM  ZE ŚRODKÓW
WOJEWÓDZKIEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W GDAŃSKU:

LIKWIDACJA BARSZCZU SOSNOWSKIEGO:

  1. Nazwa konkursu: Ochrona Przyrody

Nazwa zadania: "Czynna ochrona przyrody na terenie Gminy Redzikowo - działania związane z usuwaniem gatunków inwazyjnych - II edycja programu".

Numer umowy dotacji: WFOŚ/D/III-61.S/5543/2024 z dnia 1 lipca 2024 r.
Koszt kwalifikowany zadania: 80 000 zł
Kwota dotacji z WFOŚiGW w Gdańsku: 64 000 zł

Opis zadania:  Przeprowadzenie zabiegów polegających na zwalczaniu Barszczu Sosnowskiego będących kontynuacją działań podjętych przez Gminę w celu ograniczenia występowania i dalszego rozprzestrzeniania się tego inwazyjnego gatunku obcego. Zaplanowano wykonanie 4 zabiegów likwidacji Barszczu Sosnowskiego metodą chemiczną (oprysk ręczny) oraz metodą mechaniczną (koszenie). Powierzchnia objęta usuwaniem Barszczu Sosnowskiego wynosi 5,1871 ha i obejmuje 90 stanowisk zlokalizowanych na 84 działkach w 8 obrębach tj. Redęcin, Głobino, Warblewo, Swołowo, Wieszyno, Stanięcino, Strzelino, Redzikowo. Działania te przyczynią się do powstrzymania procesu utraty bioróżnorodności, w tym wypierania rodzimych gatunków roślin oraz podniesienia bezpieczeństwa ludzi i zwierząt w związku z właściwościami toksycznymi rośliny. Działania zaplanowano na lata 2024/2025.

  1. Nazwa konkursu: Ochrona Przyrody

Nazwa zadania: "Czynna ochrona przyrody na terenie Gminy Słupsk - działania związane z usuwaniem gatunków inwazyjnych".
Numer umowy dotacji: WFOŚ/D/III-61.S/7177/2022 z dnia 17 października 2022 r.
Koszt kwalifikowany zadania: 90 000 zł
Kwota dotacji z WFOŚiGW w Gdańsku: 72 000 zł

Opis zadania: przeprowadzenie zabiegów likwidacji Barszczu Sosnowskiego w celu zmniejszenia populacji gatunku inwazyjnego, zmniejszenia ryzyka jego rozprzestrzeniania się w środowisku przyrodniczym i wyeliminowania niebezpieczeństwa dla ludzi i zwierząt. Planuje się przeprowadzenie  6 zabiegów ochrony czynnej mających na celu likwidację  Barszczu Sosnowskiego występującego  na powierzchni 5,2975 ha. Stanowiska zlokalizowane są na 86 działkach w 9 obrębach, tj. Bruskowo Wielkie, Redęcin, Głobino, Warblewo, Swołowo, Wieszyno, Stanięcino, Strzelino, Redzikowo. Zgodnie z założeniami Barszcz Sosnowskiego będzie niszczony  w następujący sposób: w pierwszym etapie  metodą "chemiczną" polegającą na oprysku ręcznym, autorską mieszanką herbicydów. W drugim etapie nastąpi niszczenie metodą "mechaniczną" - biomasa powstała w wyniku niszczenia metodą chemiczną (szczątki roślin) zostanie rozdrobniona kosiarkami spalinowymi. Następnie w naturalny sposób ulegnie rozkładowi. Połączenie obu metod ograniczy rozrost rośliny jak również produkcję nasion i rozsiewu. Zabiegi planuje się rozpocząć wiosną 2023 r. przed wytworzeniem kwiatostanu.

PDFosiagniety-efekt-rzeczowy-i-ekologiczny-sprawozdanie-formularz-ogolny.pdf (88,48KB)

Przewiń do góry