Kawiarenki Obywatelskie – spotkania, które budują naszą wspólnotę!

Zapraszamy na cykl Kawiarenek Obywatelskich, realizowanych w ramach Lokalnego Partnerstwa PAFW we współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Redzikowie i Szkołą Podstawową w Jezierzycach.

Czym są Kawiarenki Obywatelskie?
To międzypokoleniowe spotkania, które łączą rozmowy o lokalnej historii z refleksją nad współczesnością. Wspólnie odkrywamy, jak nasza przeszłość może inspirować przyszłość, a także budujemy międzyludzkie więzi i integrujemy społeczność.

Apel do mieszkańców!
Jeśli posiadacie stare zdjęcia, pamiątki lub inne przedmioty o wartości historycznej, przynieście je na spotkanie. Razem możemy zachować dziedzictwo naszej gminy dla dzieci, wnuków i kolejnych pokoleń.

Dlaczego warto wziąć udział?

  • Poznasz ciekawe historie o naszej gminie.
  • Spotkasz ludzi, którzy podzielają Twoje zainteresowania.
  • Włączysz się w działania na rzecz lokalnej społeczności.

 

____________________________________________________________________________________________

Czwarte spotkanie:

Spotkanie odbędzie się 8 maja 2025 roku o godz. 17:00 w Centrum Aktywności Lokalnej w Bierkowie (ul. Grodzka 89).
Temat: „Jakie wnioski można wysnuć z historii?”

Polina Wierzchowiec – repatriantka, która przybyła do Szczecina z pragnieniem odnalezienia własnego miejsca. Stypendystka rządu polskiego, przewodniczka miejska, badaczka historii nieoczywistych, autorka publikacji „Spod tynku. Przeszłość miasta utrwalona w napisach”. Łączy dawne niemieckie dziedzictwo z polską teraźniejszością. Nie dzieli miasta na „przed” i „po” – patrzy na nie jak na jedną opowieść, w której wciąż pojawiają się nowe rozdziały.

Dla nas to spotkanie to coś więcej niż wykład. To kolejny krok w rozmowie, którą rozpoczęliśmy podczas wcześniejszych kawiarenek obywatelskich. Głos Poliny wnosi nową perspektywę – pokazuje, że historia nie musi być sztywna i pomnikowa. Może być codzienna, zwyczajna, żywa. Czasem ukryta pod tynkiem, czasem w rodzinnych historiach, czasem w ciszy między zdaniami.

To także dobra okazja, żeby się zatrzymać i zapytać: czy wystarczy dbać o to, co odziedziczyliśmy? A może równie ważne jest to, co my zostawimy po sobie – jakie obrazy, jakie opowieści, jakie ślady? Bo dziedzictwo to nie tylko przeszłość. To także decyzje, które podejmujemy dziś.

Pamiętajcie, by zabrać ze sobą stare zdjęcia, pamiątki i wspomnienia. Na miejscu będzie działał punkt digitalizacji materiałów, które mogą trafić do Wirtualnej Galerii Mieszkańców – tworzonej w ramach grupy „Gmina Redzikowo – nasza historia” na Facebooku. Zachęcamy do dołączenia do tej przestrzeni i współtworzenia jej razem z nami – to miejsce, gdzie wspomnienia budują naszą wspólną opowieść.

Kawiarenka Obywatelska Maj.jpeg

 

Trzecie spotkanie odbędzie się:

03.04.2025 r.
Godzina: 17:00
CAL Jezierzyce Osiedle

Temat spotkania: "Jak korzystać z praw obywatelskich".
Prelegentka: Danuta Wawrowska

DW foto1.jpeg

Adwokatka Pomorskiej Izby Adwokackiej w Gdańsku, Kancelaria Adwokacka w Gdańsku i w Ustce. Laureatka Forbes Woman & Fundacja Women in Law w roku 2021, odznaki honorowej Rzecznika Praw Obywatelskich Za Zasługi Dla Ochrony Praw Człowieka w 2020 roku, laureatka Kobiety Roku 2023 nagrody Kongresu Kobiet, Laureatka Wyróżnienia Rzeczpospolitej w XIX Edycji Konkursu PRAWNIK PRO BONO 2023, wyróżnienie przez Forbes Woman Polska poprzez umieszczenie na liście 50 wpływowych Polek 2024 roku, wyróżnienie przez Gazetę Wyborcza poprzez umieszczenie na liście 50 Śmiałych w roku 2024. Asystentka społeczna posłanki na Sejm RP; Członkini Zespołu do Spraw Kobiet przy Naczelnej Radzie Adwokackiej , inspiratorka cyklu konferencji Adwokackie HER-strorie; Inicjatorka ogólnopolskiej akcji Alimenty To Nie Prezenty; oraz tzw. pakietu alimentacyjnego, autorka projektu alimentów natychmiastowych i zmian przepisów w zakresie tzw. ustawy izolacyjnej. Współautorka projektu zmiany definicji zgwałcenia w kk, inicjatorka kampanii społecznej Tylko TAK oznacza zgodę; Publikacja naukowa : Uwzględnienie dobra dziecka w sytuacji konfliktu rozwodzących się rodziców i żyjących w rozłączeniu, pod red. dr Katarzyny Gajowniczek Pruszyńskiej, publikacje w Pomorskim Kwartalniku Adwokackim. Członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet w Warszawie i Fundacji Ogólnopolski Strajk Kobiet, Przewodnicząca Słupskiej Rady Kobiet.

Kawiarenka Obywatelska kwiecień.jpeg

______________________________________________________________________________________________________________________

Drugie spotkanie odbędzie się:
06.03.2025 r.
Godzina: 17:00
Miejsce: CAL Siemianice

Tematem naszego drugiego spotkania będzie "Jak prawo kształtowało naszą społeczność?". Wanda Dumanowska opowie o mechanizmach prawnych, społecznych i politycznych, które doprowadziły do przesiedleń oraz o tym, czy można było się im przeciwstawić.

Czego się dowiesz?

  • Jakie decyzje prawne i polityczne miały kluczowy wpływ na losy mieszkańców?
  • Jakie mechanizmy społeczne prowadziły do przesiedleń?
  • Czy i w jaki sposób można było się temu przeciwstawić?

Kim jest Wanda Dumanowska?

Wanda Dumanowska to sędzia w stanie spoczynku, specjalizująca się w prawie cywilnym i gospodarczym. Przez lata zajmowała się m.in. zagadnieniami związanymi z prawem własności, reprywatyzacją i skutkami naruszeń prawa dla obywateli. Pasjonuje się historią prawa oraz jego wpływem na życie społeczne i lokalne społeczności.

Kawiarenka Obywatelska Marzec.jpeg


Pierwsze spotkanie odbyło się:
31 stycznia 2025 r.
Godzina: 17:00
Miejsce: Lądowisko Kultury w Redzikowie

Temat: „Dlaczego nasi przodkowie tu zamieszkali?”
Spotkanie poprowadził Marcin Barnowski, który przybliżył historię osadnictwa w naszej gminie i pokazał, jak przeszłość kształtowała naszą społeczność.


Wstęp wolny! Nie przegapcie tej okazji – czekamy na Was!

"Dofinansowano ze środków Programu Lokalne Partnerstwa PAFW Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności
realizowanego przez Akademie Rozwoju Filantropii w Polsce."

Kawiarenka obywatelska.jpeg

ulotka2.jpeg

Przewiń do góry