Nadsypywanie działek - ważne informacje
Drodzy Mieszkańcy,
Urząd Gminy Redzikowo, wobec ujawnianych coraz częstszych nielegalnych procederów nadsypywania działek prywatnych na terenie gminy informuje, że obecnie obowiązuje szereg przepisów prawa, które zakazują tego rodzaju inwestycji.
Władze gminy mogą więc nakazać właścicielowi nieruchomości przywrócenie poprzedniego stanu działki. Nawiezienie bowiem zbyt dużej ilości ziemi na grunt może naruszyć przepisy prawa budowlanego, wodnego, ustawy o odpadach oraz ochrony środowiska.
W świetle art. 59 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym każda zmiana zagospodarowania terenu musi być zgodna z planem miejscowym albo z decyzją o warunkach zabudowy. W przeciwnym wypadku wójt może, w drodze decyzji, nakazać właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu nieruchomości:
- wstrzymanie użytkowania terenu, wyznaczając termin, w którym należy wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o ustaleniu warunków zabudowy,
- przywrócenie poprzedniego sposobu zagospodarowania.
Jeżeli konieczna jest niwelacja i profilowanie terenu w związku z realizowaną budową to musi to być dokładnie określone w pozwoleniu na budowę.
DOPUSZCZALNA MAKSYMALNA ILOŚĆ ODPADÓW DO PRZYJĘCIA TO 200kg/m2!
Zasadniczo masy ziemne, które nawożone są na nieruchomości stanowią odpad. Rozmieszczenie nawiezionych mas ziemnych na gruncie należy traktować jako prowadzenie procesu odzysku odpadów, a dokonywanie takiej czynności wymaga uzyskania stosownego zezwolenia, tj. zezwolenia na przetwarzanie odpadów.
PODNIESIENIE WYSOKOŚCI DZIAŁKI MOŻE NARUSZYĆ RÓWNIEŻ PRZEPISY PRAWA WODNEGO!
Klasycznym przykładem zalewania działki przez sąsiada jest podniesienie przez niego gruntu swojej działki, przez co woda deszczowa ścieka na działkę położoną niżej.
Zgodnie z artykułem 234 ustawy Prawa wodnego, właściciel działki nie może modyfikować poziomu wód na swojej ziemi, zwłaszcza kierunku odpływu deszczowej wody ani spływu ze źródeł w sposób szkodliwy dla sąsiednich gruntów. Należy podkreślić, że szkoda w rozumieniu powyższego przepisu (art. 29 ust. 1 Prawa wodnego) może być również hipotetyczna, tj. mogąca wystąpić w przyszłości (np. przy wyjątkowo intensywnych opadach). Szkodliwe oddziaływanie na grunty sąsiednie nie musi się łączyć z uszczerbkiem majątkowym. Wystarczy zaistnienie stanu zagrożenia w postaci niebezpieczeństwa zalania lub zatopienia.
Jeśli organy ustalą, że zmiany w układzie wodnym działkach nastąpiły w wyniku dodania ziemi, mogą one, z własnej inicjatywy lub na wniosek, poprzez decyzję, nakazać właścicielowi przywrócenie poprzedniego stanu lub zainstalowanie urządzeń zapobiegających szkodom, ustalając termin wykonania tych działań.
Data publikacji: 05-03-2025 08:34
Data modyfikacji: 22-05-2025 13:28