• Ścieżka przyrodnicza „W dolinie rzeki Moszczeniczki”

Ścieżka przyrodnicza „W dolinie rzeki Moszczeniczki” na terenie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Dolina rzeki Moszczeniczki” składa się z dwóch pętli:

  • czerwonej - rowerowej na trasie Bierkowo-Bruskowo Wielkie-Swołowo-jaz na Moszczeniczce-Gać-Gać Leśna-Redęcin-Bierkowo,
  • niebieskiej - pieszej na trasie (przystanki wspólne z pętlą czerwoną) - Swołowo-jaz na Moszczeniczce-Gać-Swołowo.

Ścieżka propaguje zdrowy styl życia, jest trasą pieszą o niewielkim stopniu trudności terenowych. Jest godna polecenia ze względu na szczególne wartości przyrodniczo-kulturowe (rzadkie gatunki objęte ochroną prawną, zabytkowe założenia dworsko-parkowe, osada i cmentarzysko kurhanowe).

Trasę ścieżki można modyfikować np. rozpocząć ją w parku w Redęcinie, dalej przez Bierkowo, Bruskowo Wielkie i do Swołowa. Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Dolina rzeki Moszczeniczki” położony jest na Równinie Sławieńskiej i rozciąga się między Strzelinem na wschodzie i Pieszczem na zachodzie.

Dolina wraz ze zboczami osiąga w układzie poprzecznym od 500 do 2500 metrów szerokości. Wysokość północnych zboczy doliny kształtuje się w przedziale 30-42 m npm. Natomiast tereny przylegające od strony południowej doliny są położone wyżej i osiągają 52 m npm. Zróżnicowane są również nachylenia zboczy doliny. Po stronie północnej spadki dochodzą do 5%, po południowej - do 10%.

Opublikował(a): Piotr Stawiszyński
Data publikacji:
 21-12-2023 12:08

Modyfikował(a): Ewa Guzińska
Data modyfikacji:
 29-12-2023 12:38
Przewiń do góry