W piątek, 25 kwietnia przedstawiciele Gminy Redzikowo i Gmina Raba Wyżna  podpisali porozumienie o dalszej współpracy partnerskiej.
Kontynuacja tego partnerstwa to efekt dobrej współpracy między Gminami, które trwa od 25 lat. Przyniosła ona wiele korzyści dla samorządów, a przede wszystkim mieszkańców.

"Nie zmarnowaliśmy tych 25 lat. Przez te lata udało nam się wypracować całkiem solidny fundament do dalszej współpracy. Od 25 lat nasi najmłodsi mieszkańcy, uczniowie naszych szkół korzystają z Państwa gościnności i przyjeżdżają właśnie do Raby Wyżnej na wypoczynek letni, za co bardzo Państwu dziękuję. Ta współpraca ma różne formy, od spotkań po współpracę choćby Ochotniczych Straży Pożarnych czy Kół Gospodyń Wiejskich. Dzisiaj jest to dla nas wszystkich wyjątkowy dzień, i nie jest to spotkanie tylko przypadkowym. Gościcie Państwo tu również starostów ze Słowacji. Była to więc okazja do rozmów i wspólnych planów na rozszerzenie naszej współpracy właśnie o słowackie Gánovce. Mam nadzieję, że za rok podpiszemy porozumienie trójstronne poszerzając nasze partnerstwo" - mówiła podczas sesji w Rabie Wyżnej Barbara Dykier, wójt Gminy Redzikowo.

"W 2000 roku podpisaliśmy bardzo dobre porozumienie, które oczywiście chcemy nadal kontynuować. To również okazja by uczcić tą dobrą współpracę. To porozumienie, to nie tylko sam dokument. Ponad ćwierć wieku temu 21 marca, przedstawiciele naszych społeczności: wójt Gminy Raba Wyżna, Edward Siarka i przewodniczący Rady Gminy Marian Wojtyła oraz Mariusz Chmiel, wójt Gminy Słupsk i przewodniczący Rady Gminy, Stefan Stodulski złożyli swoje podpisy pod tym porozumieniem. Kierowali się chęcią poznania odmienności warunków życia, obyczajów i kultury, poznania aktywności i pracowitości ludzi zamieszkujących nasze tereny. Dzięki temu partnerstwu udało nam się zrealizować wiele inicjatyw. Dzisiaj to przede wszystkim okazja do tego by spojrzeć w przyszłość. Wierzę, że będziemy kontynuować tą naszą współpracę z tym samym zaangażowaniem. Wierzę, że będzie okazja by rozwinąć ją również międzynarodowo. Dziękuję tym, którzy tą współpracę zainicjowali i dziękuję za te 25 lat wspólnej, pięknej przyjaźni" - mówił Tomasz Rajca, wójt Gminy Raba Wyżna.

Podpisanie porozumienia uświetnił występ dzieci i młodzieży z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Sieniawie.

Co dają nam partnerstwa gminne?

Partnerstwa gminne przynoszą wiele korzyści, które mogą mieć długotrwały wpływ na rozwój lokalnych społeczności. Jednym z najważniejszych aspektów jest wymiana doświadczeń i dobrych praktyk. Gminy mogą uczyć się od siebie nawzajem, jak radzić sobie z różnymi wyzwaniami, takimi jak zarządzanie infrastrukturą, ochrona środowiska, czy rozwój lokalnej gospodarki.

Jednym z ważniejszych powodów współpracy jest wspólny rozwój kulturalny i edukacyjny. Partnerstwa gminne umożliwiają organizację kolonii letnich, czy tzw. zielonych szkół, które pozwalają uczniom na poznanie innych miejsc, tradycji i rozwijanie umiejętności interpersonalnych. Wspólne projekty kulturalne, takie jak festiwale, wystawy czy koncerty, wzbogacają ofertę kulturalną gmin i przyczyniają się do budowania pozytywnego wizerunku.

Partnerstwa gminne to nie tylko formalne umowy, ale przede wszystkim żywe relacje, które przynoszą wymierne korzyści dla lokalnych społeczności. Dzięki nim możliwe jest budowanie mostów między oddalonymi gminami, co w dłuższej perspektywie przyczynia się do szybszego ich rozwoju.

Opublikował(a): Piotr Stawiszyński
Data publikacji:
 25-04-2025 12:16

Modyfikował(a): Piotr Stawiszyński
Data modyfikacji:
 25-04-2025 12:17
Przewiń do góry